پایگاه تخصصی فرش دستباف محمود روفه گر حق

فرش مسند اولین مبلمان تاریخ تمدن

مسندmasnad ) ( اسم است تقریبا تمام لغتنامه ها آنرا به منزله تکیه گاه معنی کرده اند . دهخدا می گوید : هرچیزی که بر آن تکیه کنند ؛ بالش بزرگ ؛ جایی که بر آن نشینند و بر آن تکیه کنند .

 در لغت نامه معین آمده: 1- تکیه گاه 2- بالش یزگ 3- مقام مرتبه 4- فرشی گرانبها که در بالای اطاق می افکنند و بزرگان بر آن جلوس می کردند . ….

از آنجایی که می دانیم فرش ریشه در تاریخ فرهنگ و ادبیات ما دارد . این یکی از موارد استثنایی تاریخ است که اولین بارقه های تمدن بشری با پدیدار شدن فرش تمایز زندگی آنرا با سایر موجودات رقم زده است . تاریخ فرش حاوی نکات بسیار شنیدنی از زندگی بشری می باشد . که از انواع مختلف فرشها می توان به مطالعه نوع معماری و تفکرات انسانی پرداخت . سایز فرش یکی از مهم ترین عوامل شناخت نوع زندگی و معماری انسانها در اعصار مختلف است . بطور مثال بافت قالیهای بزرگ و نفیس که برای استفاده در سراها و عمارتها بکار می رفت نوعی اشرافیگری را حکایت می کند که به تناسب آن تزیین و دکوراسیون همان کاخ یا عمارت با سایز فرش های متنوع تزیین می گردید. که در این بحث به نوعی از آن فرش های تزیینی بنام مسند (masnad ) می پردازیم .

مسند بافته ای عشایری که که رایج ترین کاربرد آنرا عشایر ایل شاهسوند در دامنه کوههای سبلان منطقه اردبیل متجلی بوده است . که اکنون نیز در بین ایلات آن مسند برای چادرهای بزرگان ایل بافته می شود . این دست بافته که داخل آنرا با ضایعات پنبه پر می کردند مکمل پشتی بوده که در بالای سر چادر (انتها) برای نشستن رجال قوم و قبیله می گذاشتند . بعد ها این دستبافته رواج پیدا کرده و در سایر مناطق نیز استفاده شده است . این دست بافته از چادر ایلات با عنوان مسند به کاخ ها و قصرها راه پیدا کرده که با نامهای “مسند خانی ” و ” مسند شاهی” بافته شده است . هرچه این بافته برای بزرگان تعلق می گرفت لاجرم در بافت آن از تکنیکهای هنری و ظرافت کاری استفاده می کردند. مسند به دو سبک و تکنیک ایلمک سیز(گلیمی)و ایلمکلی (پرزدار) بافته شده است .در هر حال مسند را می توان مبلمان دیروزی  نامید . مسند به دو گونه بافته می شد ؛ بصورت مجزا و تک نفره تقریبا در سایز 100*100سانتی متر که پشتی آن نیز جداگانه در کنار آن قرار می گرفت . که از این نوع مسند در خانه های معمولی استفاده می کردند . نوع دیگر مسند که برای خانه اشراف زادگان و بزرگان بافته می شد این دو تکه بهم متصل بود و نقشه آن نیز باهم فرق می کرد . مسند شاهی را معمولا برای کاربری سه نفره می بافتند . (کاناپه امروز)

برای بافت آن از بهترین رنگها و طرح ها و پشم استفاده می کردند . چون شاهان و بزرگان آن را در قصر خود برای جلوس استفاده می کردند .

اطلاعات تماس |
  • info@artrofegar.com
  • 09144021300