پایگاه تخصصی فرش دستباف محمود روفه گر حق

زندگی نامه استاد اصغر روفه گرحق(پدر رفوگری فرش)

استاد اصغر روفه گرحق بسال 1302 ه.ش در شهر تبریز محله قالیچیلر در خانواده ای که با شغل روفوگری امرار معاش می کردند  متولد شد .و از همان اوان کودکی در حجره  پدرش مرحوم کربلای عبدالعلی روفه گرحق معروف به “”قیزل دیش “” که یکی از اساتید روفوگری فرش در تبریز بشمار می رفت  در کاروانسرای امیر کارگاه روفوگری داشت به همراه برادرانش مرحومین حاج  عباسعلی و میرزاآقا مشغول گردید. استاد که در این زمان کودکی بیش نبود در اوایل برای تکمیل مهارت به کارگاه قالیبافی آلمانیها واقع در حرمخانه (بازارکفاشان امروز) رفته و با قالیبافی زندگی حرفه ای خود را آغاز نمود . بعد از کسب مهارت لازم در بافت فرش وکار به همراه پدر در شرکت فرش آن زمان تبریز(امیر نو امروز) که ریاست آنرا “”علی اف “”با یکی از سرپرستان دیگر بنام “”مسیو بارر”” (مشاورموثق سیسل ادواردز در تدوین کتاب قالی ایران ) مشغول گردید. در 14سالگی به بازار آمده و در حجره روفوگری (مشهدی حسین آقباش) در کاروانسرای گویولی (سرای راستی امروز)مشغول به کار شد . بعد از 6سال کار مداوم و تکمیل مهارت و فنون با کسب اجازه از استاد به نزد  استاد حسین آقای ورشو در کاروانسرای امیر رفته و به ارتقای مهارت پرداخته که این شاگردی به یک سال نمی انجامد . استاد با توجه به خلاقیت های ذاتی  لاجرم بصورت مستقل در میان بزرگان روفوگری فرش قرار گرفته و با تمام کمی سن در تیمچه ملک کارگاه روفوگری دایر می نماید .استاد در تیمچه ملک با برادر بزرگش میرزاآقا فعالیتی پیگر و مستمر در رفوی فرشهای آنتیک و منحصر به فرد را در بازار تبریز به عهده می گیرند و این همکاری و ممارست منجر به ابتکارات و خلاقیتهای خاص روفوگری آنزمان گردیده و به تکامل بخشیدن ابزارآلات روفوگری و شیوه های مرمت قالی گشته و آوازه خود را به گوش تجار می رسانند . در این اثنا قلاب پشت (برای آسیبهای بید خوردگی) را برای تسهیل در مرمت بوجود می آورند.

تجاربزرگ  آنزمان بازار تبریز حاج حسن هاشمی؛ حاج اسماعیل ترابپور؛ حاج مهدی ترابی؛اعلا باف ؛ حاج احمد فرشچی ؛ تراب فام؛حاج جواد ساعی زاد  و حاج احمدکلم فروش( قلم قاش)و آخرسر شرکت سهامی فرش تبریز که ریاست آنرا استادحاج ابراهیم رضایی بر عهده داشت همواره مورد تشویق و توجه ایشان قرار می گرفت به فعالیتی پیگیر همت گماشت  .

با توجه به شیوه و سبکی که در امر مرمت فرش توسط استاد بکار می رفت مورد توجه علاقه مندان  این حرفه قرار گرفت و کارگاه ایشان تبدیل به آموزشکده ای گردید که شاگردان بسیاری به آن روی آوردند .

استاد خوش فکر در امر تربیت و آموزش نیز موفق بوده که به غیر از چهار پسر وی(رسول ؛رحیم ؛کریم و محمودکه با داشتن تحصیلات عالیه هرکدام در این فن جزئ اساتید می باشند   )و شاگردان ایشان هر یک ضمن کسب مهارت و فراگیری فنون کافی از محضر استاد خود یکی از صاحبان حرفه و استادی تمام عیار گردیده اند که در بازار تبریز و تهران و برخی به خارج از کشور رفته و آنان نیز به تربیت شاگردان بسیاری مبادرت ورزیده اند چنانچه با احتساب سه نسل از شاگردان ایشان به صدها تن بالغ می شود .


سال 1335 استادبه همراه شاگردانش (ازچپ به راست 1-استاد اصغر روفه گر2-فرزند بزرگ استاد رسول روفه گر 3- شاگردانش مرحوم مشهدی قلی و 4- مرحوم محمد عطار 

استاد در طول سالیان کاری خود به غیر از ابتکارات و خلاقیتها در بین تجار به استاد صاحب سبکی در مرمت فرش معروف گشته و کارهای خارق العاده در رفوی فرش به ایشان محول می شد و سایرین نیز در این امر از وی کمک می طلبید ند. از آخرین کارهای ایشان مرمت اساسی فرشی است بنام (فرش مشروطه ) بوده که هم اکنون در موزه مشروطه تبریز نگهداری می شود. استاد در طول عمر خود عاشقانه و طبیبانه به مرمت فرشهایی اهتمام ورزیده که امروز هرکدام مزیین موزه ها و تالارها گردیده است .


استاد در حال مرمت فرش مشروطه

در خرداد سال2 137 از طرف سازمان میراث فرهنگی استان مورد عنایت قرار گرفته و بزرگداشتی در روز جهانی موزه در مقبره الشعرای تبریز به همراه تنی چند از اساتید ازجمله استاد عماد ؛استاد برگی ؛استاد نخجوانی و استاد اعلا باف مورد تکریم قرار می گیرد و در سایت سازمان محترم میراث فرهنگی استان آذربایجانشرقی در بخش مشاهیر آذربایجان به لقب”” پدر روفوگری فرش”” نائل می گردد.

در همان سال توسط استاندار وقت (مهندس محمدزاده )بعنوان میراثداران هنرهای سنتی و ذخایر ارزشمند هنرهای سنتی مورد توجه قرار گرفته و در مراسمی مورد تکریم قرار می گیرد.

در سال1386 در مراسم تجلیل از پیشکسوتان فرش آذربایجان توسط سازمان محترم بازرگانی استان با همکاری اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف شهرستان تبریز مورد تجلیل قرار گرفته و لوح سپاس پیش کسوتی دریافت می نماید .

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 22.png است


استاد در حال گفتگو با مهندس نجفی ریاست محترم سازمان بازرگانی استان

در سالهای اخیر چندین بار نیز توسط سازمان صدا و سیما مورد مصاحبه قرار گرفته و استاد در برنامه های “گلستانه”” و “”کلک هنر”” از روزگار خود سخن گفته است .

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 23.jpg است
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 24.jpg است

با توجه به سالها کار و تلاش مداوم و مرمت صدها اثر تاریخی و ماندنی این دیار که سرمایه های فرهنگی این مرز وبوم به حساب می آیند.بالاخره  در سومین جشنواره تجلیل از پیشکوتان هنر وصنعت فرش که در 11 اسفند ماه 1387در موزه ملی فرش ایران برگزار گردید از پدر رفوگری فرش ایران به همراه 10 تن از اساتید این هنر صنعت تجلیل بعمل آمد .برگزیدگان در سه رشته مهم این هنر از اساتید فنون بافندگی ؛ ناظر فنی و چله کشی؛ مرمت و روفوگری بودند . از آذربایجانشرقی استاد اصغر روفه گرحق بعنوان پدر روفوگری و مرمت کارپیشکسوت   و استاد محمد خوبانفر بافنده و حجم باف نمونه مورد تجلیل قرار گرفتند .  این مراسم که در موزه ملی فرش ایران برگزار گردید با حضور دکتر فرجی ریاست مرکز ملی فرش ایران و سایر مقامات وزارت بازرگانی و شخصیت های هنری با اهدای لوح و تندیس جشنواره به اساتید پیشکسوت از میراثداران این هنر و صنعت تجلیل شد .

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن اصغر-روفه-گر-حق.jpg است

استاد چندین سال است که از بیماری ضعف چشم رنج می برد و بعلت کم سویی چشم از  فعالیت کاری و هنری خود محروم  و در کهولت سن با داشتن بیش از 87 سال در آرزوی بدست آوردن  بینایی و فعالیت دوباره روزگار       می گذراند و می گوید اگر روزی بینایی خود را باز یابم باز قصه دل انگیز سوزن و انگشت را باز خواهم سرایید .

از رنج پاره دوختن و زحمت رفو                                   خونابه دلم زسر انگشتها چکید .

برایش عمری با سعادت آرزومندیم .

  اردیبهشت 1389

اطلاعات تماس |
  • info@artrofegar.com
  • 09144021300